RENCANA PELAKSANAN PEMBELAJARAN (RPP)
Ke-1
dan Ke-2
Sekolah : MTs N Model Babakan
Matapelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Semester : 7/1
Materi
Pokok : Wacana
Deskriptif Babagan Prastawa Budhaya
Alokasi
Waktu : 2 X pertemuan (4
jpl)
A.
Kompetensi
Inti (KI)
1.
Menghargai dan menghayati ajaran agama
yang dianutnya.
2.
Menghargai dan menghayati perilaku
jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (toleransi, gotong royong), santun,
percaya diri, dalam berinteraksi secara efektif dengan lingkungan sosial dan
alam dalam jangkauan pergaulan dan
keberadaannya.
3.
Memahami pengetahuan (faktual,
konseptual, dan prosedural) berdasarkan rasa ingin tahunya tentang ilmu
pengetahuan, teknologi, seni, budaya terkait dengan fenomena dan kejadian
nyata.
4.
Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam
ranah konkret (menggunakan, mengurai, merangkai, memodifikasi, dan membuat) dan
ranah abstrak (menulis, membaca, menghitung, menggambar, dan mengarang) sesuai
dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama dalam sudut
pandang/teori.
B. Kompetensi Dasar dan Indikator
KOMPETENSI
DASAR
|
INDIKATOR
|
1.1 Menerima anugerah Tuhan Yang Maha Esa
berupa bahasa Jawa sebagai bahasa Ibu untuk mendukung bahasa Indonesia sebagai bahasa persatuan dan kesatuan bangsa.
1.2 Menerima anugerah Tuhan Yang Maha Esa
berupa bahasa Jawa dan
memanfaatkannya sebagai sarana komunikasi masyarakat Jawa masyarakat
Jawa.
|
1.1.1 Terbiasa berdoa kepada Tuhan Maha Esa sebelum peserta didik
melaksanakan pembelajaran Wacana deskriptif Babagan Prastawa
1.1.2 Menghargai
dan mensyukuri keberadaan bahasa Jawa sebagai sarana mempelajari Wacana
deskriptif babagan Prastawa budaya
.
|
2.1 Menghargai dan menghayati perilaku
jujur, disiplin, bertanggung jawab, peduli (toleransi dan gotong royong), santun,
percaya diri dalam menyampaikan informasi
atau menanggapan berbagai hal/keperluan sesuai dengan tata krama Jawa.
2.2 Menunjukkan perilaku berbahasa yang
santun yang ditunjukkan dengan ketepatan penggunaan ragam bahasa (unggah
ungguh basa).
2.3 Menunjukkan perilaku, tindakan, dan
perbuatan yang mencerminkan kepribadian Jawa.
|
2.1.1
Terbiasa membantu teman sejawat dalam memecahkan masalah.
2.1.2
Terbiasa menyampaikan
pendapat dalam pemecahan masalah dengan santun
2.1.3
Terbiasa menggunakan kata-kata
yang tidak menyinggung perasaan orang lain.
2.1.4 Mengikuti kegiatan diskusi dengan disiplin
2.1.5 Terbiasa bersikap jujur dalam berkarya
|
3.1 Memahami isi teks
deskriptif tentang peristiwa budaya
|
3.1.1. Mengemukakan
pendapat secara
lisan isi wacana
deskripsi yang didengar
3.1.2. Menyampaikan nilai positif dari
wacana deskripsi
|
4.1. Menangkap isi teks deskriptif tentang peristiwa budaya
|
4.1.1
Membaca wacana deskripsi tentang peristiwa
budaya
4.1.2
Mengartikan kata- kata yang dianggap sulit.
4.1.3
Mengajukan
pertanyaan bacaan
4.1.4
Memberi tanggapan terhadap bacaan
4.1.5
Menuliskan ringkasan bacaan
4.1.6
Menceritakan kembali isi teks deskriptif tentang peristiwa
budaya dalam
ragam krama.
|
C.
Tujuan Pembelajaran
Pertemuan 1
Setelah
mengikuti kegiatan pembelajaran diharapkan peserta didik dapat :
1. Berdoa kepada Tuhan maha Esa sebelum
peserta didik melaksanakan pembelajaran materi teks Deskriptif tentang
peristiwa budaya
2. Menggunakan
bahasa Jawa di kelas saat pelajaran bahasa Jawa dengan baik.
3.
Mendengarkan dan
mencatat kata-kata yang dianggap sulit yang terdapat dalam wacana deskriptif tentang
peristiwa budaya
4.
Mendiskusikan dan mengartikan kata-kata yang dianggap sulit dalam konteks kalimat.
5.
Mengajukan dan menjawab pertanyaan wacana yang didengarkan dalam
ragam krama.
6.
Mendiskusikan isi
wacana.
7.
Mengungkapkan
isi wacana yang
didengarkan secara
tertulis.
Pertemuan
2
Setelah
mengikuti kegiatan pembelajaran diharapkan peserta didik dapat :
1. Berdoa kepada Tuhan maha Esa sebelum
peserta didik melaksanakan pembelajaran materi teks Deskriptif tentang
peristiwa budaya.
2. Menggunakan
bahasa Jawa di kelas saat pelajaran bahasa Jawa dengan baik.
3. Membaca teks Deskripsi
tentang peristiwa budaya
4. Menjawab dan mengajukan
pertanyaan tentang isi
bacaan dalam ragam krama.
5. Menulis ringkasan teks deskripstif tentang peristiwa budaya
D.
Materi Pembelajaran
Pertemuan 1
a.
Teks
Dengaran Wacana Deskriftif tentang Peristiwa budaya
Kendurenan
Wektu
itu aku didhawuhi bapak supaya nekani adicara kendurenan ing daleme Pak
Daryanto, sesepuh ing kampungku. Ing dale Pak Daryanto, bapak-bapak ing RTku
wis padha kumpul kanthi lenggah ing klasa. Klasa kang dilenggahi bapak-bapak
iku mau degelar ing ruwang tengah daleme Pak Daryanto. Anggone lenggah mau
tumata rapi, lenggah jejer pesagi
ngupengi ambeng sing uga ditata jejer. Ambeng-ambeng iku diwadahi baskom. Ana
sing baskom plastic, ana uga sing baskom seng. Ambeng-ambeng iku dumadi saka
sega kang dhuwure ditatani lawuh maneka warna. Kanggo misahake sega lan lawuh,
ing dhuwur sega diwenehi lemek. Ana sing nganggo lemek kertas, godhong gedhang,
utawa plastik. Lawuh-lawuh sing tumumpang ing dhuwur sega mau ditata kanthi
rapi. Sing wujud jangan ana sing diwadhahi takir, sudhi utawa lepek, dene lawuh
gorengan tempe, gereh, peyek, entho-entho (rempah) cukup ditata kanthi rapi
mubheng manut wujude lemek. Ing dhuwur lawuh isih diwenehi tutup. Godhong
gedhang, serbet, lan Koran dadi tutup ambeng-ambeng iku.
Ing
antarane bapak-bapak sing lenggah mau, ana priyayi sing lenggah ing pojok adoh
karo lawang omah iku. Priyayi iku dadi sepuh ngagem kupluk, ya priyayi iku sing
mimpin donga ing kendurenan. Priyayi iku mau lumrah disebut kaum. Lumrahe kaum
iku wasis ing bab ilmu agama.
Kaum
mau miwiti donga sawise rombongan kendurenan dianggep wis kumpul kabeh.
Sadurunge donga, kaum ngandharake tujuan dianakake kendurenan. Maksude ora liya
nyuwun kaslametan, karukunan lumrah warga lan kaluwargane sing padha ngumpul.
Donga
rampung, tutup-tutup ambeng dibuka .kanthi mardika warga kang kumpul padha
ngandhapi ambeng sing ana ngarep. Bisa milih ambenge tanggane . Rampung
ngandhapi ambeng sing cedhak karo lenggahe banjur padha kondur.
Pertemuan 2
Teks Dengaran
Wacana deskriptif Babagan Prastawa
Candhi Borobudhur
Candhi
Borobudhur mujudake candhi Budha sing
mapan ing Borobudhur, Magelang, Jawa Tengah, Indonesia . Papane candhi dumunung
watara 100 km ing kidul kulone Semarang, 86 km ing sisi kulone Surakarta, lan
40 km ing lor kulone Yogyakarta.
Candhi
kang awujud stupa iki didegake daning para pengrasuk agama Budha Mahayana
kira-kira taun 800-an Masehi ing jaman paperentahan wangsa Syailendra.
Borobudhur kuwi
candhi utawa kuwil budha kang gedhe sadonya, lan minagka salah sawijining
monument budha kang paling gedhe sadonya.
Candhi
Borobudur dumadi saka emen tataran kang awujud pesagi sing ing dhuwure ana
telung plataran mubeng .Ing temboke rinengga 2.672 panel relief lan sabenere
ana reca budha cacahe 504 iji.
Borobudhur
nduweni relief budha paling mapan ing tengah ngiras pantes minangka mustakane
wewangunan iki, dikupengi dening telung baris stupa kang ana balongane. Cacahe
stupa sing ngupengi yaiku 72.stupa baku ing jerone ana reca lagi lenggah sila
ing sandhuwuring trate.
Candhi
Borobudhur mujudake gambaran jagat raya kang dibangun minagkapapan suci kanggo
ngluhurake budha lan piguna minangka papan ziyarah kanggo nenuntun manungsa
pindah saka alam napsu kadonyan tumuju pepandhang kawicaksanan laras karo
ajaran budha.
Sing
pada ziyarah mlebu lewat sisi wetan lan mlaku mubeng saarah manut pandom jam,
banjur munggah undhak-undhakkan candake ngliwati telung tataran. Tataran
kasebut yaiku Kamandhatu (tataran hawa nepsu), Rupadatu (tataran wujud),lan
Tataran Arupadatu (tataran tan maujud). Sajeroning lumaku sing padha ziyarah
ngliwati rerangkening trowongan lan undhak-undhakan kanti jingglengi watara
1.460 panel relief kang endah ing temboking candhi.
Miturut
bukti sejarah, borobudhur ditinggalake ing abad ka-14 bebarengan karo kendhone
perbawa Karajan hindhu lan budha ing
jawa sarta wiwit mlebune perbawa islam. Jagat lagi wiwit nglenggana anane
wewangunan iki sawisewewangunan iki
ditembokake dening sir Thomas Stamford rafles ing 1814 sing wektu iku dadi
gubernur inggris ing jawa. Wiwit wektu iku borobudhur didandhani lan
dislametake. Ing taun 1975 nganthi 1982 candhi kasebut didandhani. Saka
pambudidayane pamarintah republik Indonesia lan UNESCO, candhi kasebut mlebu
ing situs warisan dunia.
Borobudhur
saiki esih digunakake kanggo ziyarah agama kabukti saben taun warga budha
saindhenging nuswantara lan Negara manca kumpul ing borobudhur kanggo mengeti
trisuci waisak. Ing jagatding pariwisata, borobudhur dadi papan wisata kang
paling akeh ditekani para plancong ing indonesia.
E.
Metode Pembelajaran
1.
Metode saintifik
2.
Berbasis
masalah ( Problem Based Learning)
F.
Media, Alat, dan Sumber Pembelajaran
1. Media : Lap top, LCD, Speaker
2.
Sumber
Belajar : Buku Marsudi Basa lan Sastra Jawa 1
G.
Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan 1
RINCIAN KEGIATAN
|
WAKTU
|
Pendahuluan
·
Memeriksa kehadiran dan
kesiapan peserta didik
·
Apersepsi: menunjukkan
video berisi rekaman
suatu peristiwa budaya untuk membangkitkan
minat peserta didik
·
Menyampaikan tujuan
pembelajaran
|
(10 menit )
|
Kegiatan Inti
Dalam kegiatan inti,
peserta didik melakukan langkah-langkah
sebagai berikut:
Mengamati
·
Peserta didik mendengarkan wacana deskriptif tentang
peristiwa budaya Menanya
· Peserta didik
bertanya jawab tentang kata-kata yang dianggap sulit yang terdapat dalam
wacana yang didengarkan.
· Peserta didik
mengajukan dan menjawab pertanyaan tentang isi wacana.
Mengumpulkan informasi
·
Peserta didik berdiskusi tentang isi wacana yang
didengarkan.
Mengasosiasi
Peserta
didik berlatih membuat ringkasan secara kelompok.
Mengomunikasikan
·
Peserta didik menyampaikan hasil ringkasan secara
berkelompok.
Penutup
Kegiatan penutup mencakup langkah-langkah sebagai
berikut:
·
Guru
bersama-sama peserta didik menyimpulkan materi PBM.
·
Guru
bersama-sama peserta didik melakukan refleksi tentang proses dan hasil
pembelajaran yang telah dicapai.
Guru
memberikan tugas kelompok untuk membuat partanyaan-partanyaan dan
tanggapan untuk ditujukan kelompok lain.
|
(65 menit)
5 menit
|
Pertemuan 2
RINCIAN KEGIATAN
|
WAKTU
|
Pendahuluan
·
Memeriksa kehadiran dan
kesiapan peserta didik
·
Menyampaikan tujuan
pembelajaran
|
(10 menit )
|
Kegiatan Inti
Dalam kegiatan inti, peserta didik
melakukan langkah-langkah sebagai
berikut:
Mengamati
·
Peserta didik mendengarkan isi ringkasan wacana
deskriptif tentang peristiwa budaya yang diutarakan kelompok lain..
Menanya
· Peserta didik
bertanya jawab tentang kata-kata yang dianggap sulit yang terdapat dalam
ringkasan kelompok lain.
· Peserta didik
mengajukan dan menjawab pertanyaan tentang isi ringkasan kelompok lain.
Mengumpulkan informasi
·
Peserta didik berdiskusi tentang isi ringkasan
wacana yang diutarakan kelompok lain.
Mengasosiasi
Peserta
didik berlatih menuliskan tangapannya.
Mengomunikasikan
·
Peserta didik menyampaikan tanggapannya.
|
(65 menit)
|
Penutup
Kegiatan
penutup mencakup langkah-langkah sebagai berikut:
· Guru bersama-sama peserta didik menyimpulkan materi
PBM.
·
Guru bersama-sama peserta
didik melakukan refleksi tentang proses dan hasil pembelajaran yang telah
dicapai.
Guru
memberikan tugas individual untuk membuat teks narasi tentang
peristiwa budaya yang pernah dialamI
|
5 menit
|
PENILAIAN
1. Sikap Spiritual dan Sikap
a.
Teknik Penilaian : Observasi
b.
Bentuk Instrumen :
Lembar observasi
c. Kisi-kisi :
No.
|
Nilai
|
Deskripsi
|
No.Butir
|
2
|
1
|
Berdoa
|
Berdoa sebelum dan
sesudah melakukan sesuatu
|
||
2
|
Bersyukur
|
Mengucapkan syukur
atas karunia Tuhan
|
||
3
|
Jujur
|
Menyampaikan sesuatu sesuai dengan yang diketahui
|
||
4
|
Disiplin
|
Mengerjakan dan
mengumpulkan tugas sesuai dengan waktu yang ditentukan.
|
||
5
|
Tanggung jawab
|
Melaksanakan tugas individu atau kelompok dengan baik
|
Instrumen Observasi Sikap Spiritual
No.
|
Deskripsi
|
1
|
2
|
3
|
4
|
1.
|
Berdoa sebelum dan
sesudah melakukan sesuatu
|
||||
2
|
Mengucapkan syukur
atas karunia Tuhan
|
||||
3
|
Menyampaikan sesuatu sesuai dengan yang diketahui
|
||||
4
|
Mengerjakan dan
mengumpulkan tugas sesuai dengan waktu yang ditentukan.
|
||||
5
|
Melaksanakan tugas individu atau kelompok dengan
baik.
|
||||
JUMLAH
|
Pedoman Penskoran
Skor akhir menggunakan skala 1 sampai 4
Perhitungan Skor akhir menggunakan rumus :
Skor = Jumlah Skor x 4
100
Peserta didik memperoleh nilai :
Sangat baik : apabila
memperoleh skor 3,50 < x < 4,00
Baik : apabila memperoleh skor 2,50 < x < 3,50
Cukup : apabila memperoleh skor 1,50 < x < 2,50
Kurang : apabila memperoleh skor 1,00 < x < 1,50
LEMBAR
PENGAMATAN SIKAP
No
|
Nama
|
Kete-
kunan
|
Kedisi-
plinan
|
Keso-
panan
|
Kepa-
tuhan
|
Kepe-
Dulian
|
Keju-
juran
|
Jumlah skor
|
Ket
|
V
|
V
|
v
|
v
|
v
|
V
|
-
|
6
|
||
2.
Pengetahuan
a. Teknik Penilaian : Tes Objektif
b. Bentuk
Instrumen : Tes isian
singkat
c. Kisi-kisi :
No.
|
Indikator
|
No. Butir
|
|
Mengidentifikasi isi teks wacana deskriptif
tentang peristiwa budaya.
|
1 - 10
|
Instrumen Penilaian Pengetahuan (K3)
Nama : ______________________________
Kelas : ______________________________
Soal
:
A.
Wangsulana pitakon kanthi menehi tandha ping (x) ing aksara A, B, C, lan D!
1. Kenduren iku slametan sing lumrahe tujuane ...
a. nyeyuwun marang Gusti Allah
b. Ketemu karo tangga teparo
c. Ngraketake paseduluran
d. Andum rejeki marang tangga
2. Sing mimpin donga nalika kendurenan iku
lumrah disebut ...
a. kaum
b. naib
c. carik
d. modin
3. Kang ora disuwun dening warga nalika kendurenan yaiku
...
a. keslametan
b. lancaran rejeki
c. kabagaswarasan
d. kacilakan
4.
sawise
didongani, ambeng padha dikedhapi, iku tanda pribadhine warga kang ...
a.
guyup
b.
grapyak
c.
andhap
asor
d.
prigel
5. Meh saben wulan, ing salah sawijining papan
ing Jawa tengah nganakake kendurenan, iku tandha yen warga isih nguri-nguri ...
a.
Tata
krama
b.
Tata
susila
c.
Budaya
d.
Upacara
6. Anggone kenduren dicepakake klasa, mula
lungguhe sing becik ...
a.
Timpuh
b.
Slonjor
c.
Sila
d.
Jengkang
7. Candhi borobudur iku mapan ing kabupaten ...
a.
Magelang
b.
Sleman
c.
Temanggung
d.
Purworejo
8. Tataran Kamadhatu iku nggambarake jaman ...
a. Sadurunge manungsa lair
b. Bebarengan manungsa lair
c. Sawise manungsa lair
d. Sawise manungsa mati
9. Tataran kaping telu ing sandhi Borobudur iku
arane ...
a. Kamadhatu
b. Rupadhatu
c. Arupadhatu
d. Dewadhatu
10. Reca sing mapan ing stupa Candhi Borobudhur
iku reca ...
a. Bima
b. Werkudara
c. Dewa
d. buddha
Kunci
Jawaban :
1.
A
2.
A
3.
D
4.
A
5.
C
6.
C
7.
A
8.
C
9.
C
10.
D
Pedoman
Penskoran:
Setiap jawaban benar diberi skor 1,
sedangkan jawaban salah diberi skor 0. Karena soal berjumlah 10 butir, maka jumlah skor berkisar
antara 0 sampai 10.
3.
Penilaian Keterampilan
A.
Teknik
dan Bentuk Penilaian
1.
Teknik
Penilaian : Tes praktik
2.
Bentuk
Instrumen : Skala penilaian
B.
Skala
Penilaian
1.
Coba ringkesen maneh isine teks kang wis kokrungoke !
2.
Gawea
tanggapan marang cerita candhi borobudur kanthi ragam krama !
C.
Rubrik
Penilaian
No
|
Aspek yang dinilai
|
Skor
|
|||
4
|
3
|
2
|
1
|
||
1
|
Keruntutan dan ketuntasan cerita
|
||||
2
|
Ketepatan menuliskan tanggapan dengan ragam
krama
|
||||
Jumlah Skor
|
|||||
Nilai
|
Keterangan:
Skor
4 apabila sangat sempurna
Skor
3 apabila sempurna
Skor
2 apabila cukup sempurna
Skor
1 apabila kurang sempurna
Instrumen Penilaian Keterampilan (K4)
Nama :
______________________________
Kelas : ______________________________
Soal:
1.
Ringkesen
isi teks deskriptif ngenani Kenduren kanthi ngganepi supaya dadi ringkesan bab
sing kok waca ngisor iki !
Kenduren menika sami kaliyan (1)
...Padatan lenggahipun ingkang rawuh ing kenduren kanthi lenggah lesehan ing
(2). .. kendurenan dipunwontenaken kanthi ancas (3) ... ingkang ngandharaken
ancas nalika kendurenan menika naminipun(4) ...
Sarana
kangge kendurenan menika (5) ... lan (6) ... kekalihipun dipuntata ing
salebeting (7) ... menawi sampun dipundongani ambeng kala wau dipunbikak
(8)...lan ingkang sami kempal (9) ... dhadharan ing salebeting baskom.
Sesampunipun rampung anggenipun ngedhapi para warga ingkang kempal lajeng
(10)...
Kunci Jawaban :
1.
Slametan
2.
klasa
3.
nyuwun keslametan dateng
gusti Allah
4.
Kaum
5.
sekul
6.
lawuh
7.
baskom
8.
tutupipun
9.
ngedhapi
10. kondur
Pedoman Penskoran:
Setiap jawaban benar diberi skor 1, sedangkan jawaban salah
diberi skor 0. Karena soal berjumlah 10
butir, maka jumlah skor berkisar antara 0 sampai 10.
2.
Ayo milihana tembung ing
kothak lan mapanake ing tembung kang gothang ngisor iki supaya dadi tanggapan
kanggo isine wacan mau.
Candhi borobudur menika mujudaken (1) ...
ingkang mapan ing borobudhur, Magelang, Jawa Tengah, Indonesia. Candhi kang
awujud (2) ... menika dpundegaken dening (3) ... kinten-kinten taun 800-an
Masehi ing Jaman Paprentahan wangsa Syailendra. Candhi Borobudur dumados saking
(4) ... tataran ing awujud persehi ingkang nginggilipun wonten tigang plataran
mubeng. Candhi Borobudhur mujudaken gambaran (5) ... ingkang dipunbangun
minangka papan suci kangge ngluhuraken Budha lan piguna minangka papan (6) ...
kanggo manuntun manungsa pindhah saking alam nepsu kadonyan tumuju pepadhang
lan kawicaksanan laras kaliyan ajaran Budha. Miturut bukti sejarah, Borobodur
(7) ... ing abad ka-14 sesarengan kaliyan kendhonipun (8) ... kerajaan Hindhu
lan Budha ing Jawa sarta wiwit mlebetipun perbawa Islam. Jagad nembe wiwit
nglenggana wontenipun wewangunan sesampunipun wewangunanipun menika
dipunpanggihaken dening (9) ... ing 1814. Wekdal semanten piyambakipun dados
(10)... ing tanah Jawa.
Pilihan Kata
a.
Gubenrnur Jendral
b.
Perbawa
c.
Sir Thomas Stamford
Raffles
d.
Jagad Raya
e.
Wewangunan
|
f.
Dipuntilaraken
g.
Ziyarah
h.
Enem
i.
Wangsa Syailendra
j.
Stupa
|
Kunci
Jawaban :
1.
Wewangunan
2.
Stupa
3.
Wangsa syailendra
4.
Enem
5.
Jagad Raya
6.
Ziyarah
7.
Dipuntilaraken
8.
Perbawa
9.
Sir Thomas Stamford Raffles
10.
Gubernur Jendral
Pedoman
Penskoran:
Setiap jawaban benar diberi skor 1,
sedangkan jawaban salah diberi skor 0. Karena soal berjumlah 10 butir, maka jumlah skor berkisar
antara 0 sampai 10.
Pedoman Penilaian
No.
|
Aspek yang dinilai
|
Skor |
|||
4 |
3 |
2 |
1 |
||
1
|
Pilihan kata, rangkaian kalimat, dan ketuntasan
ringkasan
|
||||
2
|
Pilihan kata dan susunan kalimat tanggapan
|
||||
Jumlah
Skor
|
|||||
Nilai
|
Keterangan:
Skor
4 apabila sangat sempurna
Skor
3 apabila sempurna
Skor
2 apabila cukup sempurna
Skor
1 apabila kurang sempurna
Kepala MTs N Model Babakan
Drs. H. Wahidin
NIP. 19550105 198203 1004
|
Babakan, Desember 2014
Guru Mata Pelajaran
Bahasa Jawa
Isnen Widiyanti, S.Pd
NIP. 19790924 200901 2 006
|
makasi infonya
BalasHapusBu.. Yang D gak ada apa?
BalasHapusBu.. Yang D gak ada apa?
BalasHapusH nya kok gak ada mana jawaban nya
BalasHapusIni tulisannya kok ada yang ngga pas ya misalnya Huruf B jadi C
BalasHapusIni tulisannya kok ada yang ngga pas ya misalnya Huruf B jadi C
BalasHapus